Bezpieczna pożyczka – jak ustrzec się przed kradzieżą danych osobowych?

  • 0

Bezpieczna pożyczka – jak ustrzec się przed kradzieżą danych osobowych?

Category : Uncategorized

Wykorzystywanie cudzej tożsamości do celów przestępczych jest stare jak świat, jednak w dobie Internetu przybrało ono nieco inne formy. O ile kiedyś oszuści musieli fizycznie zdobyć cudze dokumenty, o tyle teraz do zdobycia danych osobowych wystarcza im komputer. Niestety sposobów na taką kradzież danych w sieci jest wiele, a jedną z nich jest podszywanie się pod firmy pożyczkowe.

Po co przestępcom nasze dane osobowe?

Na celowniku przestępców są przede wszystkim dane z dowodów osobistych, ponieważ ich pozyskanie daje im najwięcej możliwości dokonania różnych oszustw. Dysponując samym imieniem, nazwiskiem i adresem danej osoby tak naprawdę niewiele mogą zdziałać, ale jeśli mają dodatkowo numer PESEL oraz numer i serię dowodu osobistego, ich pole manewru znacznie się powiększa. Przede wszystkim przestępcy mogą zaciągnąć pożyczkę na cudze nazwisko, korzystając z uproszczonych procedur stosowanych przez firmy udzielające pożyczek przez internet. W ich przypadku nie trzeba przedstawiać skanu dowodu, lecz wystarczy wpisać wszystkie dane do formularza online. Jeżeli firma pożyczkowa nie stosuje zaawansowanej formy potwierdzania tożsamości klienta i jego konta bankowego, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pożyczka zostanie przelana na konto przestępcy, mimo że umowa została zawarta na osobę, której dane zostały ukradzione. Konsekwencją takiego przestępstwa jest niestety dochodzenie przez firmę pożyczkową należności od osoby, której dane widnieją w umowie, a nie od osoby, do której fizycznie trafiły pieniądze z tytułu pożyczki.

Kradzież tożsamości przez internet z wykorzystaniem pożyczek

Na początku czerwca bieżącego roku internetowe portale informacyjne obiegła wiadomość o likwidacji co najmniej kilkunastu stron z fałszywymi ofertami pożyczek gotówkowych. Ich autorem był jeden człowiek, który postanowił wykorzystać ludzi w trudnej sytuacji finansowej do wyłudzenia od nich pieniędzy. W jego przypadku chodziło o stosowanie tzw. SMS-ów premium, czyli obarczonych niestandardowo wysokimi opłatami. Wysłanie SMS-a było konieczne m.in. do aktywacji wniosku o pożyczkę oraz potwierdzenia jego statusu. Ludzie wysyłali takie SMS-y, tracąc sporą ilość pieniędzy, natomiast pożyczki oczywiście nie dostawali. Osobną sprawą, na którą warto tu zwrócić uwagę jest fakt, że przy okazji oszust pozyskiwał w ten sposób dane osobowe klientów, które potem mógł wykorzystać także do jakichś przestępstw. Niestety wszelkie usługi internetowe, które wymagają wypełniania formularzy na stronie danymi osobowymi, obarczone są takim ryzykiem i pożyczki online do nich należą.

Jak bezpiecznie korzystać z pożyczek online?

Internetowe pożyczki są bardzo wygodnymi produktami finansowymi, z których warto korzystać. Należy jednak nauczyć się rozróżniać fałszywe strony od tych prawdziwych, prowadzonych przez legalnie działające instytucje finansowe. Nie jest to wcale takie trudne, ponieważ każda rzetelna firma pożyczkowa umieszcza na swojej stronie konkretne informacje, których próżno szukać na stronach stworzonych przez oszustów. Do informacji takich należą przede wszystkim:

  • Dane na temat firmy (pełna nazwa, forma prawna, adres siedziby, numer telefonu kontaktowego, a także ewentualnie numer NIP, REGON i KRS)
  • Wzór umowy pożyczki
  • Regulamin korzystania ze strony internetowej
  • Dokładne informacje na temat warunków udzielania pożyczki
  • Reprezentatywny przykład pożyczki oraz kompletna tabela opłat i prowizji

Ważnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo procedury udzielania pożyczek jest weryfikacja konta bankowego klienta. Dzięki stosowaniu np. mikroprzelewów wykonywanych przez pożyczkobiorcę na konto firmy pożyczkowej firma może ocenić, czy rachunek rzeczywiście należy do osoby ubiegającej się o kredyt.

Dodatkowo najlepsze firmy stosują szyfrowanie SSL na stronie, które zabezpiecza transmisję danych wpisywanych przez klientów do formularza. Szyfrowanie takie można rozpoznać po skrócie https przed nazwą witryny, a także symbolu kłódki znajdującej się zwykle na początku paska.

Skutecznym sposobem na zabezpieczenie się przed oszustami jest z pewnością korzystanie ze sprawdzonych firm pożyczkowych. Tych na szczęście nie brakuje. Przykładowo firma pożyczkowa Szybka Gotówka działa na rynku internetowych pożyczek już kilka lat i cieszy się dużym zaufaniem wśród klientów. Świadczą o tym setki opinii na jej temat, jakie znaleźć można na wielu forach internetowych, w tym również na profesjonalnych portalach finansowych śledzących na bieżąco rynek pożyczek.


Leave a Reply

Kursy metali

Kursy walut