Jak zarządzać budżetem domowym, by nie popaść w kłopoty

  • 0

Jak zarządzać budżetem domowym, by nie popaść w kłopoty

Category : Uncategorized

Nasz budżet domowy, tak jak każdy inny, powinien być przemyślany i realny. I najlepiej, żeby na koniec miesiąca bilansował się dodatnio. Niestety nie zawsze tak jest, a największym weryfikatorem naszego budżetu jest samo życie oraz nasze złe decyzje finansowe.

Prawdziwe znaczenie określenia budżet domowy poznajemy dopiero wtedy, kiedy jesteśmy już na swoim, czyli utrzymujemy się w pełni samodzielnie. Jednak prawda jest taka, że zbyt wielu młodych Polaków nie potrafi racjonalnie zarządzać swoimi finansami.

Jak się okazuje wielu z nas to niepoprawni optymiści, którzy wydają pieniądze niekoniecznie na to, co jest potrzebne, a w efekcie pod koniec miesiąca widzą pustkę w portfelu albo mają wręcz deficyt finansowy. Dlaczego tak się dzieje?

Brak planowania finansowego

Głównym problemem młodych Polaków jest brak planu finansowego, który objąłby ramowo wszystkie dochody i wydatki. Najczęściej idziemy na żywioł i zamiast spisać dokładnie to, co wydajemy i zarabiamy, a później ustalić jakieś limity finansowe, to żyjemy sobie beztrosko bieżącymi wpływami i wydatkami.

Takie podejście zbyt często kończy się brakiem równowagi finansowej, a czasami poważnymi długami. Nie wspominając już o tym, że pojęcie oszczędności jest dla nas jak fatamorgana.

A wystarczy proste comiesięczne zestawienie finansowe z wpływami i sztywnymi wydatkami plus sumą na drobne przyjemności i nasz budżet domowy może być o wiele bezpieczniejszy. A może nawet coś jeszcze zostanie na plusie.

Zbędne duże wydatki

Kolejnym wielkim problemem są zbędne wydatki w wysokich kwotach. Niestety i w tym przypadku zbyt często myślimy sercem, a nie głową i przez to również niepotrzebnie trwonimy nasze środki finansowe, powodując zaburzenie równowagi naszego budżetu.

Czy koniecznie musimy kupować nowy samochód? Czy musimy urządzać wesele na 300 osób i czy naprawdę ta wycieczka na Teneryfę uczyni nas szczęśliwszymi? Może i tak, ale tylko na chwilę, bo opustoszały po tym wszystkim portfel szybko sprowadzi nas na ziemię. A spotkanie z nią będzie bolesne.

Niestety żyjemy w czasach kiedy wskazana jest oszczędność, a wydatki trzeba poważnie racjonalizować. Dlatego z logicznego punktu widzenia lepiej jest kupić mieszkanie niż sprawić sobie samochód z salonu i dwudniową imprezę na kilkaset osób, a później drogą wycieczkę.

Mieszkanie to nie tylko dom, ale inwestycja, która dla naszego budżetu jest jak najbardziej opłacalna. A jeśli mamy rodzinę, to jednak powinniśmy podejmować logiczne decyzje finansowe. Już nie jesteśmy odpowiedzialni tylko za siebie.

Stała praca

Wszystkie prace tymczasowe i sezonowe nie są dobrym fundamentem dla budżetu domowego. Posiadając swoje miejsce na ziemi, posiadamy również sztywne zobowiązania finansowe.

Rachunki, czynsz, opłaty za samochód, koszty życia – to wszystko nie będzie sobie grzecznie czekać nie wiadomo ile na zapłacenie, kiedy my będziemy zmieniać ciągle prace i przez to tracić swoją ciągłość finansową. W krótkim czasie opóźnienia w opłatach mogą zamienić się w długi.

Stała praca to podstawa budżetu domowego, dlatego warto znaleźć jedną, ale stabilną posadę, która będzie solidnym fundamentem naszych finansowych zasobów.

Podsumowując, sprawnie zarządzany budżet domowy powinien opierać się przede wszystkim na dokładnym rozplanowaniu wpływów i wydatków, rezygnacji ze zbędnych i kosztownych przyjemności, na rzecz rzeczy potrzebnych i przydatnych oraz stałej pracy, która pozwoli udźwignąć koszty normalnego życia.

Poza tym powinniśmy koniecznie pamiętać o tym, aby tak ustalić comiesięczny budżet domowy, żeby móc odkładać chociaż niewielką sumę na przyszłość, jak to się przysłowiowo mówi, na czarną godzinę.


Leave a Reply

Kursy metali

Kursy walut