Jak żyją emeryci w Polsce, czy mają szanse na lepsze emerytury?

  • 0

Jak żyją emeryci w Polsce, czy mają szanse na lepsze emerytury?

Category : Uncategorized

Emerytura przez wielu jest okresem bardzo wyczekiwanym. Dlaczego? Bowiem kojarzy się z czasem zasłużonego odpoczynku i nadrabiania zaległości powstałych na skutek poświęcania się pracy. Rysą na szkle jest sytuacja ekonomiczna emerytów w Polsce, która nadal pozostawia wiele do życzenia. Jak żyje ta bardzo liczna grupa społeczna? Czy są realne szanse na poprawę poziomu ich funkcjonowania? Oto odpowiedź!

Władze co i rusz podejmują dyskusję na temat kwestii związanych z emeryturą Polaków. Ostatnia z regionalnych konferencji dotyczyła przywrócenia niższego wieku emerytalnego.

Obecna sytuacja emerytów w Polsce

Niestety jak powszechnie wiadomo emeryci w Polsce, zwłaszcza pod względem finansowym nie mają się najlepiej. Naszemu krajowi jest pod tym względem naprawdę bardzo daleko do zachodnich standardów. Czy jest szansa na zmianę w tym zakresie? Póki co dyskusje dotyczą przede wszystkim wieku emerytalnego, a o samych wysokościach emerytur mówi się niewiele. Wiadomo jednak, że pieniądze maja być pewne.

Wiek emerytalny

Temat ten od pewnego czasu powracał jak bumerang i poświęcano na niego w mediach dużo czasu. Dlaczego? Wszystko z uwagi na przeforsowanie przez władze pomysłu, by emerytura należała się tak kobietom, jak i mężczyznom dopiero od ukończenia 67 roku. Takie podwyższenie wieku emerytalnego powodowało sprzeciw zwłaszcza wśród osób wykonujących prace wymagające dużego wysiłku fizycznego. Nadchodzą jednak upragnione zmiany i od 1 października tego roku wiek emerytalny ponownie wyniesie 60 lat w przypadku kobiet i 65 jeśli chodzi o mężczyzn. Oznacza to więc odstąpienie od kontrowersyjnych i niezależnych od płci pracownika 67 lat.

Praca czy emerytura?

Konferencje takie, jak ta ostatnia w Warszawie odbyły się we wszystkich miastach wojewódzkich, by społeczeństwo dowiedziało się o upragnionej zmianie. Minister rodziny i pracy, Elżbieta Rafalska przyznała, że rząd chciałby żeby coraz większa liczba osób decydowała się na kontynuację pracy mimo osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego. Przyznała jednak również, że wybór każdego człowieka należy uszanować, bo jest on zależny od wielu czynników. Jeśli ktoś ma pracę bardzo wyczerpującą, to powinien mieć prawo do względnie szybkiego przejścia na emeryturę, natomiast jeśli praca jest lekka i w dodatku sprawia mu radość, to może zdecydować, że chce jeszcze popracować i dzięki temu zapewnić państwu wpływy, a sobie podwyższyć przyszłą emeryturę.

To właśnie finanse mogą skutecznie przekonać wielu Polaków do kontynuowania pracy mimo prawa do emerytury. Dlaczego? Otóż jeśli dzięki temu może zwiększyć się wysokość ich świadczenia, to jest prawdopodobne, że się na to zdecydują w sytuacji, gdy emerytury są tak niskie, że tak naprawdę każda dodatkowa złotówka ma znaczenie.

Prognoza na przyszły rok

Zdaniem minister Elżbiety Rafalskiej nie ma powodów, by martwić się o przyszłoroczną sytuację gospodarczą, a co za tym idzie o zabezpieczenie pieniędzy dla emerytów. W 2018 roku Polsce z pewnością nie zagrozi przekroczenie deficytu finansowego.

Rafalska zaznaczyła, że niezależnie od tego kiedy i ile osób zechce przejść na emeryturę, to pieniądze na ten cel są dobrze zabezpieczone. Podkreśliła, że nawet gdyby taką decyzję podjęli wszyscy uprawnieni, to nie ma żadnych powodów do obaw. Trzeba przyznać, że taka pewność w obecnych czasach może uspokoić wiele osób, ponadto dla wielu istotny jest sam fakt, że ktoś myśli o ich finansach.


Leave a Reply

Kursy metali

Kursy walut