Niski ZUS od 2018 roku – kogo obejmie i na jak długo?

  • 0

Niski ZUS od 2018 roku – kogo obejmie i na jak długo?

Category : Uncategorized

Składki ZUS stanowią poważne obciążenie dla budżetu przeciętnego przedsiębiorcy. Ponadto powstrzymują wielu z tych, którzy chcieliby założyć własną działalność. Zapowiada się jednak na pozytywne zmiany w tym zakresie, a wszystko za sprawą rządowego projektu ”Mała firma- mały ZUS”. Co to oznacza w praktyce?

 

Składki na ubezpieczenie społeczne nie należą w naszym kraju do najniższych. Jest to szczególnie odczuwalne dla małych firm. Czy rządowy projekt mający wkrótce wejść w życie poprawi ich położenie? Na co mogą liczyć niewielkie firmy? Jakiej wysokości podatki zapłacą?

Jak wygląda obecna sytuacja i co chodzi w projekcie ”Mała firma- mały ZUS”?

Aktualnie przedsiębiorcy mogą liczyć na ulgowe traktowanie, czyli niższe składki przez okres 2 lat. Po upływie tego czasu niezależnie od wszystkiego muszą płacić znacznie więcej. Potrzeba reformy jest tu więc nieodzowna. Co proponuje rząd? Zmiany mają zacząć funkcjonować w odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorców, których przychody nie przekraczają 5 tysięcy w skali miesiąca, czyli 60 tysięcy rocznie.

Innymi słowy, chodzi o firmy, które zarabiają w skali roku nie więcej niż równowartość 30 minimalnych wynagrodzeń. Zmiany mają odciążyć firmy, które zarabiają najmniej, a jednocześnie dużo wydają na składki ZUS.

Jak wynika z szacunków, z ulgi może skorzystać nawet ponad 300 tysięcy rodzimych firm. To znakomite rozwiązanie dla osób, które już jakiś czas temu rozpoczęły prowadzenie firmy i w okresie pierwszych dwóch lat płaciły niższe składki na ZUS.

Dlaczego? Bowiem często zdarza się, że po upływie 24 miesięcy, gdy ZUS wzrasta, firmy upadają, albo ich właściciele zakładają ponownie tę samą firmę, tyle tylko, że rejestrują ja na kogoś z rodziny, by ominąć bezwzględne przepisy dotyczące wysokości składek na ubezpieczenie społeczne.

Taka propozycja może również sprawić, że budżet państwa zacznie otrzymywać składki od drobnych rzemieślników, którzy obecnie działają w szarej strefie, bowiem ich zarobki są zbyt małe, by było ich stać na comiesięczne opłacanie składek w ich obecnej wysokości.

Ile wyniesie ZUS w 2018 roku?

Z propozycji Ministerstwa wynika, że składki miałyby być proporcjonalne do zysków danej firmy. Dla tych, których przychody nie przekraczają 200 zł, składka do ZUS (wyłączając składkę chorobową) ma wynosić 32 zł, w przedziale przychodów od 200 do 400 zł, 64 zł, natomiast w przedziale 400-600 zł, 96 zł.

Każdy przedział większy o 200 zł oznacza składkę wyższą o kolejne 32 zł. Aktualnie minimalna wysokość składek płaconych przez przedsiębiorcę na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy wynosi rocznie 10 503,36 zł, co oznacza ogromne obciążenie dla tych firm, które osiągają przychód niższy niż 2,5- krotność minimalnego wynagrodzenia.

Kto tak naprawdę skorzysta z ulgi?

Rozwiązanie ma zostać wprowadzone w głównej mierze z myślą o małych firmach, ale co ciekawe nie chodzi tylko o te, które po upływie 2 lat muszą płacić wysoki ZUS. Mają one co prawda stanowić największą grupę docelową, ale nie są w niej jedyne.

Na rynku działają bowiem również jednoosobowe firmy, które po wielu latach bezproblemowego funkcjonowania nagle z uwagi na zmieniający się rynek są o krok od upadku. Niższe podatki z pewnością sprawią, że ich finanse zaczną wyglądać zdecydowanie lepiej.


Leave a Reply

Kursy metali

Kursy walut