Nowe prawo leasingowe

  • 0

Nowe prawo leasingowe

Category : Uncategorized

Od 2019 roku mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące leasingu oraz rozliczania kosztów eksploatacji służbowych samochodów. Rząd przygotował projekty zmian w przepisach o podatku dochodowym i fizycznym, które w szczególności będą dotyczyć przedsiębiorców mających służbowe auta w leasingu lub wykorzystujących służbowe auta do celów prywatnych.

Rozliczanie wydatków eksploatacyjnych służbowych aut

Według aktualnych przepisów, wszystkie wydatki związane z eksploatacją samochodu, jak paliwo, serwis, zakup części, raty leasingowe w 100 procentach mogą być zaliczana jako firmowe koszty. Nie ma tu znaczenia, czy auto jest też wykorzystywane do celów prywatnych. Rząd uznał jednak, że traktowanie wydatków na auto typowo służbowe z wydatkami na auto prywatne wykorzystywane do celów służbowych nie jest sprawiedliwe. Dlatego od nowego roku wszystkie wydatki będą mogły być zaliczane jako koszty tylko w przypadku aut typowo służbowych. Jeśli chodzi o auta prywatne wykorzystywane do celów służbowych – najczęściej dotyczy to właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych – to 75 procent wydatków będzie mogło być zaliczonych w koszty. Rząd i tak złagodził, pod naciskiem przedsiębiorców, swoje pierwotne plany, by wprowadzić limit 50 procent wydatków uznawanych za koszty.

Limit na leasing operacyjny

Kolejny limit wprowadzony dotyczy leasingowania aut. Aktualnie można leasingować auto o dowolne wartości. Od 2019 roku, jeśli nowe przepisy wejdą w życie, to limit leasingu będzie wynosił 150 tysięcy dla aut spalinowych i 225 tysięcy dla aut elektronicznych. Oczywiście będzie można leasingować też droższe auta, ale wtedy rata leasingowa będzie tylko w części zaliczana do kosztów firmowych. Przykładowo, jeśli przedsiębiorca postanowi leasingować samochód spalinowy o wartości 300 tysięcy złotych, to wtedy jedynie 50 procent raty leasingowej będzie zaliczane jako koszt. Nowe przepisy mają ukrócić proceder leasingowania przez przedsiębiorców bardzo drogich, luksusowych aut, które znacząco przekraczają ich służbowe potrzeby.

Limit na odpisy amortyzacyjne

Wedle nowych przepisów, podwyżce mają ulec limity na odpisy amortyzacyjne. Do tej pory, dla aut spalinowych maksymalny limit amortyzacyjny mógł wynieść 20 tysięcy euro. Do 2019 roku dla aut spalinowych limit zostanie podniesiony do 150 tysięcy złotych, a dla aut elektronicznych – do 225 tysięcy złotych.

Czy zmiany wejdą w życie?

Projekt ustawy jest gotowy, musi zostać jeszcze przegłosowany w Parlamencie. Przegłosowanie nowych przepisów i ich ogłoszenie w Dzienniku Ustaw musi nastąpić do końca listopada, jeśli zmiany mają zacząć obowiązywać od nowego roku. Warto też podkreślić, że zmiany będą dotyczy jedynie nowych umów leasingowych. Umowy zawarte do końca tego roku będą mogły bezterminowo być rozliczane na starych zasadach.


Leave a Reply

Kursy metali

Kursy walut