RRSO – czym jest i dlaczego warto na nie zwrócić uwagę?

  • 0

RRSO – czym jest i dlaczego warto na nie zwrócić uwagę?

Category : Uncategorized

W pożyczkach to nie ich wysokość ani nie procent, na jaki zostały udzielone są najważniejsze. Dla pożyczkobiorcy najważniejszą kwestią jest RRSO (element, który bardzo często jest pomijany). W reklamach pożyczkodawcy kuszą swoich klientów niskimi ratami, wysokimi kwotami zobowiązań oraz szybkością, z jaką można zaciągnąć pożyczkę. Jednak nie zwracają uwagi na to, na co powinniśmy zwracać uwagę – na RRSO.

RRSO – co to jest?

RRSO to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – jak widać, nie ma ona zbyt wiele wspólnego z aktualnym oprocentowaniem kredytu, czy pożyczki, jakimi kuszą nas pożyczkodawcy. RRSO jest całkowitym kosztem kredytu, który każdy z pożyczkobiorców zobligowany jest zapłacić. Klienci oczywiście poinformowani są, jaka jest aktualna stopa RRSO w pożyczce, którą właśnie wybrali. Niestety nie zawsze wiedzą jak interpretować RRSO.

Wskaźnik informuje bowiem, ile tak prawdę kosztować nas będzie kredyt lub pożyczka. Do stałego rachunku konieczne jest jednak naliczenie jeszcze kilku innych elementów. Podstawowe koszty, jakie musimy wziąć pod uwagę podczas sprawdzaniu całkowitej raty kredytu lub pożyczki to oczywiście oprocentowanie, prowizja dla banku oraz ubezpieczenie. Bardzo często banki w kosztach RRSO uwzględniają pozostałe elementy, jakie konieczne są w usłudze kredytowej. Mogą one zawierać między innymi koszty związane z rozpatrzeniem wniosku kredytowego, czy koszty wyceny nieruchomości.

RRSO – dlaczego tak istotne

RRSO jest jedynym z najlepszych elementów, dzięki któremu możemy porównać oferty pożyczek i kredytów na rynku – pod warunkiem, że potrafimy go zinterpretować. Dużym plusem dla klientów jest fakt, że banki mają obowiązek poinformowania klientów, jakie koszty składają się na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Poprzez możliwość porównania ze sobą różnych RRSO, bardzo szybko okazać się może, że z pozoru najbardziej atrakcyjna oferta posiada bardzo wiele kosztów zawartych w RRSO. Wówczas nie jest ona już tak atrakcyjna, jak wydawało się nam to na początku. Mając na uwadze poziom RRSO kilku oferowanych nam pożyczek lub kredytów, z łatwością obliczymy, która oferta ma dużo korzystniejsze RRSO, a tym samym jest dla nas najlepszym wyborem.


Leave a Reply

Kursy metali

Kursy walut